Pозмір шрифта: Кольорова схема: Зображення: Міжбуквенний інтервал:
A A A
дрібний / середній / великий
Звичайна версія
Екскурсійні маршрути та цікаві локації
Остання редакція 05 Тра о 14:44
13965

Безкоштовні щонедільні екскурсії


Початок в 11:45 годин.

Місце зустрічі біля Ратуші (площа Центральна,1).

Короткий опис оглядової екскурсії центральною частиною міста.

Чернівці – столиця буковинського краю. Сучасна історична спадщина старовинних Чернівців – це цілісний, майже недоторканий ансамбль, пам’ятник епохи середини ХІХ – початку ХХ століть. Не перебільшуючи, можна стверджувати, що в Україні більше немає прикладів міської забудови такої якості та коштовності.

Центральна площа – «серце» міста Чернівці. На чільному місці Центральної площі знаходиться Ратуша. Саме ця будівля стверджує статус міста і підкреслює його давню історію. Будівля міської ратуші увінчує гармонію та досконалість архітектурної композиції Центральної площі. Ще одною прикрасою площі є Чернівецький обласний художній музей розміщений в будинку колишньої ощадниці, який є одним з кращих зразків віденської сецесії. Будинки, розташовані тут, визначаються особливим шармом, витонченістю та величністю.

Ансамбль пішохідної вулиці Ольги Кобилянської, історична назва якої – Herrengasse (тобто Панська). Заселення багатих людей зумовило назву вулиці – Панська, знать підтримувала її аристократичний лоск. Риси ансамблевості у забудові вулиці, що зазнала впливу австрійської і румунської архітектурних шкіл, дозволяють віднести її до пам’яток містобудування. Тут всі будинки заслуговують увагу своєю архітектурною цінністю, 46 з них рахуються пам’ятками архітектури місцевого значення.

Сучасна Соборна площа сформувалася у другій половині XIX ст. Розташована на вершині плато, на якому розкинулися Чернівці. Назва площі змінювалася в залежності від державного підпорядкування Буковини. В XX ст. ансамбль забудови площі склався остаточно. Зараз площа традиційно є місцем проведення масових заходів чернівчан.

Площа Пресвятої Марії, історична назва – площа Турецької криниці .

Ця площа зайвий раз доводить, що Чернівці були і є справді поліетнічним містом. Історична назва площі походить від старовинної криниці, яка була викопана в часи панування на Буковині турків-османів, про що свідчить кам’яне обмурування джерела.

Одна з найстаріших міських площ – площа Філармонії, яка почала формуватися на початку ХІХ ст. Раніше на ній знаходилися мучні склади, й площа називалася Мучною. Нині вона відома чернівчанам як площа Філармонії, яка отримала назву з-за головної споруди – приміщення Музичного товариства, тобто філармонії. На початку ХХ ст. площу прикрасив стильний будинок готелю з вежею «Брістоль», в якому на першому поверсі був один з найдорожчих ресторанів. В центрі площі збудований фонтан і зараз перетворилась на гарний куточок старого міста для відпочинку чернівчан і гостей міста.

Найкрасивішою міською площею чернівчани вважають Театральну площу – улюблене місце відпочинку та прогулянок чернівчан і гостей міста, окрасою якої є театр імені Ольги Кобилянської, який є іншою перлиною та візиткою буковинської столиці. Розбудова площі почалася зі спорудження палацу юстиції. Наступним був міський театр. Потім послідовно – Єврейський дім, торгово-промислова палата, житлові будинки. Останньою спорудою був Румунський палац культури. Таким чином площа отримала закінчену прямокутну форму. На початку ХХІ ст. на площі влаштована алея зірок знаменитих митців Буковини. Театральна площа за своїм архітектурно-планувальним рішенням не має аналогів у містобудуванні.

Резиденція митрополитів Буковини і Далмації – тепер Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича, внесено до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО та справедливо вважається архітектурним символом міста. Всі будівлі резиденції об’єднані єдиним архітектурним і декоративним рішенням, що створює величний ансамбль. За центральним палацом розташований парк, в якому понад 2 тис. дерев і чагарників з різних кліматичних зон. Є тут і екзоти – представники середземноморської флори (магнолії, рододендрони тощо).


Гіди та екскурсоводи


Екскурсійні маршрути Чернівцями

“Архітектурні перлини Чернівців”, “Площами міста“, «Чернівці єврейські”, “Церкви, собори, монастирі столиці Буковини”, “Резиденція Буковинських митрополитів – перлина Чернівців”, “Ратуша – серце міста“, “ Мандрівка у минуле вулицею Ольги Кобилянської“, “ Чернівці – місто толерантності“, “Чернівецькі некрополі”. “Чернівці літературні”, “Чернівці музичні”, “Шляхами буковинської “трійці»(творчість В.Івасюка, І.Миколайчука, Н. Яремчука), “Чернівці- місто Івасюків”

Архітектурні перлини Чернівців. Маршрут розпочинається від вокзалу, знайомлячи туриста з найвідомішими архітектурними перлинами нашого міста. Водночас екскурсія дає можливість оглянути центральну частину старого міста, оскільки маршрут пролягає через п’ять площ міста (Турецької криниці, Філармонії, Центральну, Соборну, Театральну) та вулицю О. Кобилянської.

Площами міста. Пішохідний маршрут, який містить огляд п’яти площ – Соборної, Центральної, Театральної, Філармонії та Турецької криниці, дає повне уявлення про історичний центр міської забудови сер. ХIХ – поч. ХХ ст. Під час екскурсії туристи побачать містобудівні вузли, які склалися під впливом європейського історизму, пройдуть вулицями О. Кобилянської, І. Франка, М. Емінеску та інших, що зберегли ансамблеву забудову. Екскурсія створює уявлення про розвиток столиці краю, архітектурні стилі та міське середовище минулої епохи, знайомить з прекрасними пам’ятниками архітектури: міською ратушею, Німецьким, Польським, Румунським, Єврейським та Українським народними домами, обласним драматичним театром, репрезентативними будинками держадміністрації, медичної академії тощо.

Чернівці єврейські. Екскурсія знайомить гостей міста з архітектурною та історичною спадщиною великої єврейської громади, яка існувала в місті протягом ХІХ – ХХ ст. В огляд входять колишній Єврейський дім на Театральній площі, забудова штетлу, велика стара синагога та шпиталь на вул. Барбюса, родинні та домашні синагоги, молитовні доми, будинки єврейських товариств та освітянського центру Тойнбіхалле на вул. Турецькій, пам’ятний знак на честь євреїв, в’язнів Чернівецького гетто 1941 року на площі Турецької криниці, сучасна єврейська школа № 41 та благодійний фонд “Хесед Шушана”, єврейське кладовище на вул. Зеленій та інш. Гості матимуть змогу відвідати діючу синагогу на вул Л. Кобилиці, де є кошерна ідальня та ритуальна миква.

Церкви, собори, монастирі столиці Буковини

Віротерпимість, проголошена в часи правління Австро – Угорщини, втілена у великих та малих храмах світових релігій. Це – живе сьогодення способу життя чернівчан. Туристи побачать православний кафедральний собор Святого Духа, вірменську церкву Святих Петра та Павла, греко-католицьку церкву Успіння Пресвятої Богородиці, Миколаївський собор, дерев’яну церкву Св. Миколая ХVIІІ ст., церкву Св. Параскеви, римо-католицький костел Воздвиження Чесного Хреста, синагогу Гросшил та безліч невеликих божниць, що ховаються в міській забудові маленьких ошатних вулиць міста. Звичайно ж туристи відвідають і колишню резиденцію Буковинських митрополитів. Стрункі шпилі, куполи та вежі створюють неповторний силует міста, що розкинулося на високих терасах правого берегу Прута.

Резиденція Буковинських митрополитів – перлина Чернівців

Екскурсія передбачає знайомство з пам’ятником національного значення, який побудовано у другій половині ХІХ ст. за проектом австрійського архітектора Йосифа Главки. Це – шедевр старих Чернівців, який справедливо вважається архітектурним символом міста – колишня резиденція православних митрополитів Буковини і Далмації, споруджена у 1864-1882 рр. Весь ансамбль резиденції вражає незвичайним видом, нагадуючи середньовічний замок. Гості матимуть можливість оглянути Семінарський корпус, церкву Трьох Святителів, палац та парк митрополита, побувають у відновленій після пожежі 1944 р. Мармуровій залі, побачать аутентичні розписи художників Е. Максимовича та Е. Бучевського. Перебування в резиденції – це хвилини гармонії духу та серця, дотик до вічної нетлінної краси.

Ратуша – серце міста. Екскурсія знайомить із серцем Чернівців, яким є і, безсумнівно, буде – міська ратуша. Історія будівництва її сягає вже понад півтора століття. За всі роки існування на її вежі майоріли різні прапори, але завжди ратуша виконувала свою головну функцію – забезпечивала управління та життєдіяльність міста. Цей маршрут пропонує екскурс у минуле чернівецької ратуші та знайомить з її сьогоденням.

Мандрівка вулицею Ольги Кобилянської. Якщо Центральна площа – cерце міста, то вулиця Ольги Кобилянської – архітектурна, духовна і найулюбленіша його “артерія”. Ця вулиця з нагоди 600-річного ювілею Чернівців набрала нового вигляду, стала ошатною, напрочуд красивою і знову приваблює на прогулянки, де призначаються ділові побачення і любовні рандеву, зустрічі друзів, відбуваються різні презентації та виставки. Риси ансамблевості у забудові вулиці, що зазнала впливу австрійської і румунської архітектурних шкіл, дозволяють віднести її до пам’яток містобудування, а 46 будинків рахуються пам’ятками архітектури місцевого значення.

Чернівці – місто толерантності. Впродовж віків під впливом історичних подій Чернівці сформувалися як багатонаціональне та багатокультурне місто. І сьогодні, як і колись, одна з найголовніших рис міста-толерантність. Різні національності, віросповідання, політичні погляди ніколи не заважали чернівчанам жити у злагоді і взаєморозумінні. Не випадково девіз “Viribus unitis»(“Спільними зусиллями”) з 1908р. прикрашає прапор Чернівців. На вулицях було чути говір­ку п’ятьма мовами: німецькою, румунською, польською, ідиш та українською. А ще тут жили і робили помітний внесок у розвиток економіки та культури вірмени, чехи, угорці, росіяни. Кожна громада за традицією мала свої національно-культурні доми — ошатні споруди в центрі міста. Кожна релігійна конфесія споруджувала та утри­мувала свої храми. Багаторічне спільне життя у цьому розмаїтті націй, культур і релігій створило в Чернівцях особливу породу європейців — горду спільноту, яка називала себе чернів­чанами. Знайомлячись з національно-культурними домами, туристи отримають уявлення про архітектурну забудову історичного центру міста, оскільки маршрут пролягає через центральну частину міста, включаючи площі Театральну, Центральну, Турецької криниці та вул. О.Кобилянської.

Чернівецькі некрополі. Гості відвідають історико-культурний заповідник християнського та іудейського цвинтарів, що розташовано на вершині гори Гореча на околиці Чернівців. За півтора століття існування тут було створено вражаючий пам’ятник історії міста – кладовища на вул. Зеленій, де поховані відомі діячі краю: політики, вчені, митці, письменники, великі підприємці, церковні іерархи, почесні громадяни та герої Світових війн ХХ ст. Велике враження на відвідувачів справляють мистецькі надгробки, що свідчать про художні смаки городян минулої епохи. Не заростає стежка до могил поета Ю. Федьковича, письменниці О. Кобилянської, байкаря Е. Штейнбарга, композитора С. Воробкевича, до каплиці Буковинських митрополитів та оберрабина Л. Ігеля, поховань прелата І. Шмідта, доктора В. Залозецького, освітянина А. Пумнула. Увагу гостей привертають надгробки на могилах бургомістрів А. Кохановського та Е. Райса. Завжди прикрашені квітами меморіали загиблих воїнів Першої та Другої світових війн, на похованнях жертв нацизму. Під час екскурсії туристи відвідають Садгору, де знаходяться християнське та єврейське кладовища з пам’ятними похованнями, що відображають історію Чернівців, зокрема на гебрайському кладовищі побачать могилу хасидського цадика Ісраеля Фрідмана.

Чернівці літературні. Літературна слава Чернівців пов’язана з іменами Юрія Федьковича, Ольги Кобилянської, Аспазії Мунте, Міхая Емінеску, Рози Ауслендер, Еліазара Штейнбарга, Іцека Мангера, Сидора Воробкевича, Ірини Вільде та інших. В скарбницю світової культури увійшло ім’я поета Пауля Целана. Всі вони писали різними мовами, у кожного був свій неповторний світогляд і стиль, але всі вони – чернівчани. Більшість з них тут народилися, отримали освіту і сформувалися як творчі особистості.

Чернівці музичні. Музичною столицею України Чернівці стали в середині XX століття, коли молодий композитор Степан Сабадаш написав на вірші студента-медика Михайла Ткача пісню “Марічка»та в 1970 році вокально-інструментальний ансамбль “Карпати»виконав пісні студента медичного інституту й соліста ансамблю Володимира Івасюка “Червона рута» і “Водограй”. А про музичну історію краю говорить Алея зірок з іменами наших славних земляків: Володимира Івасюка, Степана Сабадаша, Софії Ротару, Назарія Яремчука, Василя Михайлюка, Миколи Мозгового, Яна Табачника, Леоніда Затуловського, Сіді Таль та інш. Їхніми стежками і пройде ця екскурсія.

Шляхами буковинської трійці. Іван Миколайчук – режисер і актор. Володимир Івасюк – композитор. Назарій Яремчук – співак. Троє видатних буковинців, які принесли славу українському мистецтву. Всі троє народилися на Буковині протягом одного десятиліття: 1941-1951 років. Росли, отримали освіту і сформувалися як творчі особистості в Чернівцях. Прожили кожен коротке і яскраве життя. Їх життя й творчість – то вічна загадка таланту, праці, любові. Кожен з них шанував рідну землю і залишив на ній прекрасний слід. Пройти шляхами, пов’язаними з життям і творчістю Івана Миколайчука, Володимира Івасюка й Назарія Яремчука, запрошує маршрут “Шляхами “буковинської трійці”.

Чернівці – місто Івасюків. Старовинні Чернівці мають і прекрасну історію в XX столітті, бо саме тут творилось високе мистецтво багатьма талановитими буковинцями. Проте наша мова про батька й сина Івасюків, один з яких зробив визначний внесок у розвиток української літератури, а другий підніс до вершин українську пісню.

Михайло Івасюк і його син Володимир народились у Кіцмані – це за 22 кілометри від Чернівців. Однак більша частина їх життя пов’язана з Чернівцями, бо навчались тут обидва – в ліцеї, університеті, музичному училищі та медичному інституті, і саме в Чернівцях створили свої вершинні твори – один у прозі, другий у музиці. Екскурсійний маршрут Чернівці – місто Івасюків покликаний розповісти про цих видатних митців. Для замовлення екскурсій звертайтеся у Туристично – інформаційний центр міської ради за адресою: Центральна площа, 1 (Чернівецька міська рада).


Інноваційний туристичний маршрут “Відкрий для себе Чернівці” – унікальна пішохідна екскурсія найцікавішими локаціями міста з безкоштовним додатком для розпізнавання QR-кодів.

 

Спільний проект Міської ради м. Чернівці та мобільного оператора “Vodafone Україна”.

 

Про проект Унікальний пішохідний інформаційно-туристичний маршрут «Відкрий для себе Чернівці» створено на базі технології швидкісного мобільного інтернету 3G та прокладено через 21 найцікавіший туристичний об’єкт багатокультурного міста. Туристичну стежку створено за допомогою стрілок та спеціальних табличок з QR-кодами, веселими їжачками-гідами та номерами локацій. Таблички з QR-кодами на маршруті розташовано безпосередньо біля пам’яток, стрілки вказують шлях до наступної локації. Під час зчитування QR-коду за допомогою смартфона або планшета відбувається перехід на сайт проекту з докладним описом і фото найближчого історичного чи культурного об’єкта – площі, будинку, пам’ятника, а також відео екскурсією. До опису пам’яток додаються посилання на повну карту міста із зазначенням місць, де розташовані QR-таблички. Окрім історичної довідки, опис об’єктів включає місцеві легенди, цікаві історії та спогади. Паперові туристичний путівники з картою маршруту та короткою інформацією про об’єкти можна отримати у магазині «Vodafone Україна» за адресою пл. Соборна, 10 та в туристично-інформаційному центрі за адресою Центральна площа, 1 .

 

 Як користуватись туристичним інноваційним маршрутом?

 1. Увімкніть свій смартфон та впевніться, що мобільний інтернет активовано. 2. Запустіть додаток розпізнавання QR кодів.
 2. Наведіть камеру смартфону на QR код.
 3. Перейдіть за посиланням на екрані смартфону.
 4. На завантаженій сторінці оберіть мову для отримання інформації.
 5. Дивіться фото та відео, читайте інформацію про локацію.

 

Як встановити мобільний додаток розпізнавання QR-кодів? У випадку, якщо мобільний додаток розпізнавання QR-кодів не встановлено на вашому смартфоні, рекомендуємо завантажити його через магазин мобільних додатків «Play Market» – QR Code Reader або «App Store» – «QR Code Reader».


Маршрут "Selfie in Chernivtsi"

"Selfie in Chernivtsi" це новий туристичний маршрут – пішохідна екскурсія з зупинками на локаціях для найкрасивіших фото та селфі.

Маршрут розроблений департаментом розвитку міської ради.

Про маршрут

Пішохідний маршрут  "Selfie in Chernivtsi"  прокладено через  12 наймиловидніших локацій Чернівців де можна зробити найвдаліші селфі. Маршрут можна пройти самостійно і самому робити селфі, або ж групою – з екскурсоводом та професійним фотографом.

 

Отримати путівник з описом та мапою маршруту можна  безкоштовно у туристично-інформаційному центрі при департаменті розвитку

за адресою: пл.Центральна,1 (центральний вхід в Ратушу).

Або ж на Google Maps за посиланням:  https://cutt.ly/cf61Skw .

 

За маршрутом фотопрогулянка проходить через 12 локацій:

 1. Резиденція православних митрополитів Буковини і Далмації (нині Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича)
 2. Стінопис «Місто на долоні
 3. Чернівецький музично-драматичний театр імені Ольги Кобилянської
 4. Палац юстиції (нині будівля Чернівецької обласної державної адміністрації
 5. Костел Пресвятого Серця Ісус
 6. Вірменська церква
 7. Кований двірник з трояндами
 8. Чиншовий будинок та кав’ярня Габсбург
 9. Ратуша
 10. Чернівецький обласний художній музей
 11. Площа Філармонії
 12. Площа Пресвятої МаріїЯкщо ви помітили помилку на цій сторінці, виділіть її і натисніть Ctrl + Enter